ליבוד – מילון מונחים

קיימים מושגים מקצועיים רבים בהם משתמשים בתחום הליבוד. ננסה לעזור לכם ונציג את הכי שימושיים:

1. לבד

(בשפות הטורקיות vojlyk – כיסוי, באנגלית – felt, בגרמנית – filz, בצרפתית – feutre, בהולנדית – vilt)

זהו בד לא ארוג העשוי מסיבי צמר שנדחסו יחדיו, בדרך כלל בצורת חתיכות בד בעלות עובי שונה. כמו כן, כל לפעמים נקראים מוצרים מלבד.

2. ליבוד יבש

זהי טכניקת ליבוד (דחיסת צמר לא ארוג) בעזרת מחטים מיוחדות שחודרות את גוש הצמר. הטכניקה משמשת ליצירת אובייקטים תלת ממדיים (צעצועים, צורות, פסלונים), ליצירת חרוזים או חוטים מלופפים, הדבקות ועוד.

На изображении может находиться: один или несколько человек

3. ליבוד רטוב

זהי טכניקת ליבוד (דחיסת צמר לא ארוג) כדי ליצור בד לבד בעזרת מים, תמהיל בסיס, כח החיכוך וחום. הטכניקה משמשת ליצירת צעיפים, כובעים, פרטי ביגוד, תיקים, נעליים, אביזרים ותכשיטים ודברים רבים אחרים.

  • ליבוד נונו

בתרגום מיפנית Nuno זה בד ומכאן השם, גם נונופלטינג

 זהי טכניקה המשלבת סיבים עדינים של  צמר לא ארוג וסיבי בד אחרים ביחד על ידי ליבוד. כשהבד מלובד לצמר הוא יוצר כפלים ומתכווץ.

  • קורי עכביש (cobweb)

 זהי טכניקת ליבוד המבוססת על פריסה בשכבה אחת. כך מקבלים פריטים קלילים, דמויי תחרה, אווריריים.

  • שיבורי (בתרגום מיפנית זה קשר)

 טכניקת קישוט של צמר תוך כדי ליבוד רטוב כשכורכים חוטים סביב חלקי הבד וכך יוצרים מאין קשרים מנופחים. נוצר בד עם מרקם. אחרי סיום הליבוד החוטים מסולקים וכך נותר בד עם צורות קמורות מעליו.

  • למינציה

היא שיטה לשילוב של אלמנטים לקישוט בתוך לבד במהלך ליבוד רטוב. שמים את האלמנטים הנוספים בין שכבות בסיס והם מונעים מהשכבות האלה להתלכד וכך יוצרים אלמנט קמור על הבד. ניתן לשלב אלמנטים בעלי צורות שונות ומחומרים שונים, לרב משמשים בבדים סינטטיים עבים. ככל האלמנט המשולב יהי צפוף יותר כך הציור על הבד יהיה בולט יותר.

4.  לבד שהורתח Loden (גרמנית "Loda")

 סוג בד מיוחד שנוצר על ידי ליפוף מכני של חוטים (סריגה, אריגה). לאחר מכן מרתיחים את הבד כדי שהוא יתכווץ ויידחס. משתמשים לרב כדי להכין ברטים, בגדים, צעיפים, תיקים ועוד.

5. מחט ליבוד

מחט מתכת מיוחדת בעלת חריצים אלכסוניים על החלק הפונקציונאלי. יש מחטים בגדלים שונים ובצורות שונות.

 

 

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה

*